skuteczne odchudzanie bez spiny i zbędnych poświęceń

Blog BEZ LUKRU Odchudzanie - dieta

Czosnek to fajny gość

Dzisiaj troszkę o Czesiu, czyli czosnku 😉 Warto mu się przyjrzeć, bo zawiera ogrom dobroci i po prostu szkoda z nich nie korzystać.

Pierwsze zapiski o stosowaniu czosnku pochodzą już ze starożytnego Egiptu, gdzie polecali go na bóle głowy, problemy z sercem czy ukąszenia. Żołnierze natomiast używali go do przemywania ran a uczestnicy greckiej olimpiady jako środek stymulujący. Nieźle, prawda?

Czosnek zawiera wiele związków z siarką i to je właśnie podejrzewa się o lecznicze działanie, które jest związane z wytwarzaniem siarkowodoru.

Lista właściwości leczniczych i protekcyjnych jest bardzo długa, więc skupię się na najważniejszych:

  • ochrona układu sercowo – naczyniowego przez zmniejszanie ciśnienia tętniczego krwi i tworzących się agregatów płytek krwi,
  • działanie bakteriobójcze – już w niskich stężeniach czosnek hamuje wzrost i rozwój bakterii oraz grzybów,
  • allicyna zawarta w czosnku wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe – ważne jest jednak to, że allicyna powstaje w wyniku uszkodzenia ząbka czosnku (w wyniku przekształcenia z alliny w obecności enzymu) – zatem niezbędne jest żucie i miażdżenie,
  • dzięki zawartości siarkowodoru czosnek ma działanie antyoksydacyjne, wpływa na wytwarzanie tlenku azotu, zapobiega podwyższonemu poziomowi cholesterolu we krwi i agregacji płytek,
  • ekstrakt z czosnku pospolitego oddziałuje na bakterie Gram+, wśród których wyróżnia się: Staphylococcus aureus, Staphylococcus saprophyticus, Streptococcus pneumonia, Streptococcus faecalis, oraz bakterie Gram-, takie jak: Escherichia coli, Enterobacter cloacae, Klebsiella pneumonia, Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa oraz Acinetobacter haemolyticus,
  • działanie przeciwgrzybicze i grzybobójcze czosnku potwierdzono w wielu badaniach, w których wykazywano większą lub taką samą skuteczność co popularne leki syntetyczne, stosowane w grzybicy stóp,
  • czosnek wykazuje też działanie przeciwwirusowe i choć jest ono najmniej jeszcze zbadane – to uważa się, że ajoen, który jest pochodną allicyny właśnie takie działanie zapewnia.

 

Czosnek można stosować na wiele różnych sposobów, a w necie znajdziecie masę przepisów. Ja lubię doczosnkować sobie kolację, a kiedy łapie mnie przeziębienie to właśnie czosnek pierwszy przychodzi mi na myśl. Wrzucam go też zawsze do zupy i uwielbiam pieczony z piekarnika. Jak się zdarzy niechciany gość na twarzy – czosnek poratuje (tylko uwaga, można podrażnić skórę, więc można zrobić „podkład” z oliwy lub oleju kokosowego).

No aż żal nie skorzystać z tylu dobrodziejstw. Warto też pamiętać, że za duże ilości czosnku (optymalnie przyjmuje się, że 4g czyli jeden ząbek profilaktycznie jest ok) mogą powodować wzdęcia, zgagę czy ogólnie dyskomfort w brzuchu. O charakterystycznym zapachu nie wspomnę, ale najlepiej najeść się czosnku razem na kolację, haha! Wtedy raczej nikomu nie przeszkadza.

Macie jakieś swoje ulubione czosnkowe triki?

Dajcie znać w komentarzach 🙂

 

Jeśli uznasz, że warto – udostępnij dalej Kobietom, niech się niesie! Dziękuję!

Żyj, nie wariuj i dbaj o siebie!

Ela Sawicka

Jeśli potrzebujesz wsparcia w skutecznym odchudzaniu i chcesz to zrobić bez spiny i zbędnych poświęceń – z moją pomocą – zajrzyj na stronę z moim wsparciem – znajdziesz tam mój flagowy 6 tygodniowy Program Skutecznego Odchudzania bez spiny i zbędnych poświęceń (grupowy lub indywidualny), praktyczne warsztaty online oraz szkolenia online na żywo – zawsze z moim wsparciem podczas sesji pytań i odpowiedzi:

Do eduSklepu zajrzyj po ebooki, proste plany żywieniowe bez spiny, nagrania warsztatów i szkoleń oraz narzędzia, które ułatwią Ci odchudzanie bez zbędnych poświęceń:

https://www.elasawicka.pl/sklep/

No, to mamy to! 

Gdzie jeszcze możemy się spotkać?

FB 

https://www.facebook.com/elasawickapl

IG

https://www.instagram.com/dieta_bez_lukru/

0 0 votes
Article Rating

Rekomendowane dla Ciebie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x